Jako, że wymiana ciepła jest niezbędna zarówno w budynkach mieszkalnych, użytkowych, jak i w większości gałęzi przemysłu, warto znać podstawowe rodzaje wymienników ciepła. Najbardziej nam znane są grzejniki, które znajdują się praktycznie w każdym budynku, pozwalając na doprowadzanie ciepła do wszystkich pomieszczeń. Jednak istnieje też szereg innych wymienników.
W zależności od tego, jak działają i jaką konkretną rolę pełnią poszczególne urządzenia, podział wymienników ciepła może być różnoraki. Odmiennie dzielimy je ze względu na budowę, rodzaj substancji, które mają służyć wymianie, charakter działania i kilka innych czynników. Jeśli chodzi o budowę, to można wyodrębnić wymienniki cieplne typowo rurowe, rurowo-płaszczowe, rury cieplne, spiralne, pojemnościowe i kilka innych pozycji.
Ponadto, dzieląc ze względu na rodzaje substancji biorących udział w wymianie cieplej wyróżniamy urządzenia, które umożliwiają wymianę między cieczami, gazem a cieczą, dwoma gazami. Poza tym, dochodzi do wymiany między wszelkimi innymi substancjami. W zależności od tego, w jakim trybie pracuje dany wymiennik, możemy podzielić je na dwie grupy - tych, które pracują ciągle i te, które funkcjonują tylko okresowo.
Konkretne rodzaje wymienników zależą o tego, do czego są nam one potrzebne. Najpopularniejsze wydają się być po prostu kaloryfery funkcjonujące w naszych domach. Powszechne w użytku są też chłodnice służące w samochodach i chłodziarkach. Wymienniki stanowią podstawę systemów klimatyzacyjnych. Niezbędne są również wymienniki przemysłowe, których jest chyba najwięcej.