Ogrzewanie budynków jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy znajdziemy odpowiedni sposób wytwarzania energii cieplnej. Popularnie znana po prostu jako ciepło pozwala nam na uzyskiwanie wysokich temperatur. Uściślając, temperatura jest miarą energii i pomaga ją określić. Natomiast energia cieplna to, według naukowego pojęcia, część energii wewnętrznej związanej z ruchem cząsteczek składających się na dany układ.
Sama wymiana ciepła, znana również jako konwekcja to sposób na transport energii cieplnej. Jest ona możliwa, gdy zastosujemy prawidłowo dobrane wymienniki ciepła. Rozróżniamy je ze względu na budowę, sposób działania, czynnik wymieniający ciepło, organizację przepływu. Dzięki temu, łatwiej jest dobrać konkretne urządzenie do naszych potrzeb. Wymienniki znajdują, więc zastosowanie zarówno w budynkach użytkowych, mieszkalnych, jak i w przemyśle.
To, jaki typ wymiennika wybierzemy i jaka będzie jego konstrukcja wpływa na jego użyteczność. W budynkach najczęściej mamy do czynienia z wymiennikami, jakimi są grzejniki, czyli kaloryfery. W motoryzacji najpopularniejszym wymiennikiem jest chłodnica, która pozwala na prawidłowe działanie silników i odpowiednie chłodzenie poszczególnych części szczególnie narażonych na przegrzewanie się.
Wiele wymienników ciepła jest potrzebnych przy rozmaitej produkcji. Są elementami poważniejszych maszyn, w których pozwalają nie tylko na grzanie i chłodzenie, ale też na doprowadzanie do skraplania i parowania. Umożliwiają działanie skomplikowanych systemów klimatyzacyjnych, ale mogą też wystąpić w mnóstwie innych urządzeń o wielorakich funkcjach.