Każda nieruchomość, czy to mieszkalna, czy użytkowa powinna być odpowiednio ogrzewana. Korzystają na tym nie tylko ludzie, którzy w niej przebywają, ale również sama konstrukcja. Odpowiednio ciepłe powietrze pomaga zapobiegać zwilgoceniu ścian, powstawaniu pleśni. Jednak, żeby budynek pozostawał w dobrym stanie, niezbędna jest też dobra filtracja powietrza. Takie zjawiska są możliwe, jeśli zastosujemy wewnątrz prawidłowe wymienniki cieplne.
Żeby do budynku mogło być doprowadzane ciepło, niezbędne jest istnienie sieci cieplnych. Są to skomplikowane, wieloelementowe systemy rur i przewodów, które pozwalają na transport ciepła w postaci gazowej lub ciekłej z jego źródła, najczęściej ciepłowni do poszczególnych nieruchomości. Rury te doprowadzają do wymienników cieplnych, czyli grzejników, które umożliwiają rozprzestrzenianie ciepłego powietrza w pomieszczeniach.
W zależności od tego, w jakiej postaci sieci cieplne doprowadzają ciepło, wybiera się odmienne wymienniki, czyli grzejniki. Są one konstruowane z odmiennych materiałów i mają inną postać, która umożliwia optymalny sposób ogrzewania pomieszczeń. Poza tym, wymienniki mogą charakteryzować się pracą ciągłą lub okresową. To pozwala na regulację ogrzewania tak, by było ono możliwie, jak najbardziej ekonomiczne.
Natomiast budowa sieci cieplnych uwzględnia zazwyczaj dobro większości mieszkańców danej miejscowości. Tak zwane, ogrzewanie miejskie ma zadbać o to, żeby do poszczególnych domów i osiedli doprowadzane było ciepło, które następnie rozprzestrzenia się przy pomocy kaloryferów. Zazwyczaj w ten sposób ogrzewa się gazem lub cieczą, z reguły ogrzaną wodą.